هدف از این مطالعه، سطح بندی، طبقه بندی و پهنه بندی بخش های محروم کشور با استفاده از شاخص های محیطی، اجتماعی–فرهنگی و اقتصادی و شاخص های ترکیبی توسعه است. این شاخص برای رتبه بندی بخش های محروم بر اساس سطوح مختلف توسعه یافتگی به کار برده شده است و با استفاده از تکنیک های سیستم اطلاعات جغرافیایی تلاش شده تا به سطح بندی توسعه یافتگی بخش های محروم کشور در راستای سیاست گذاری مطلوب توسعه منطقه ای اقدام شود.

انتظار می رود نتایج این تحقیق بتواند در فرایند سیاستگذاری و تصمیم گیری مدیران و مسئولین دستگاههای اجرایی کشور مفید واقع شده و مسیر توسعه و عدالت اجتماعی خصوصا در مناطق محروم کشور را هموارتر سازد.

پهنه بندی مناطق محروم

توسعه مناطق

منطقه بندی

شاخص سازی

سطح بندی

پتانسیل ها

پیشگفتار

سخن آغازین

فصل اول: اصول و مبانی سطح بندی و پهنه بندی مناطق

فصل دوم: شاخص ها و معیارها

فصل سوم: سطح بندی و طبقه بندی مناطق محروم کشور

فصل چهارم: پتانسیل ها و مزیت های نسبی

پیوست ها

فهرست منابع

تماس با ما

درباره‌ی ما

خانه

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است

بنای تأسیس بنیاد برکت، دستور مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» خطاب به رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بوده است که فرمودند: «در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است. مثلاً مشکلات هزار روستا را کاملاً حل کنید. چه‌قدر خوب است هزار نقطه آباد شود یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود، این دستگاه را برای این کار آماده کنید». بنیاد برکت در راستای همین رهنمود، در 20 آذر ماه سال 1386 توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأسیس شد تا به عنوان مجموعه‌ای برای محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و انجام امور عام‌المنفعه، فعالیت نماید. این نهاد با تفأل بر قرآن کریم، «برکت» نامیده شد تا از همان ابتدا پیام‌آور برکت و توسعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور باشد.
آدرس پستی: خیابان وزرا کوچه بیست و یکم پلاک ١١ طبقه ٥
کدپستی : 1513935113
تلفن‌های تماس: 88480019 (021) - 88728264 (021)