مهاجرت معکوس به روستاها با طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت

رییس هیأت مدیره‌‌ی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأکید کرد: احیای مشاغل روستایی، پدیده‌ی مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را به دنبال خواهد داشت.


به گزارش روابط عمومی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، دکتر محمود عسکری آزاد در حاشیه‌ی چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر، با بیان این مطلب افزود: اگر طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در یک بازه‌ی زمانی 10 ساله اجرایی شود، دیگر شاهد مهاجرت از روستاها به شهرها نخواهیم بود و حتی مهاجرت معکوس نیز اتفاق می‌افتد، همان‌گونه که هم‌اینک در برخی مناطق روستایی که مشاغل برکت در آن‌ها ایجادشده، می‌توانیم این موضوع را ببینیم.
وی احیای مشاغل روستایی و صادرات تولیدات و محصولات‌شان را از جمله اقدامات مهم بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در روستاها برشمرد و اظهار داشت: طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت امسال در 6 هزار روستای محروم کشور عملیاتی می‌شود و 175 شهرستان در 28 استان نیز مشمول این طرح‌ها خواهند بود.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت از اجرایی شدن 19 هزار طرح اشتغال‌زایی با بیش از 40 هزار شغل در 3 هزار روستا در سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال نیز در قالب 30 هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور 90 هزار شغل ایجاد می‌شود. وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در 10 سال آینده، علاوه بر توقف کامل روند مهاجرت به شهرها، شاهد مهاجرت معکوس و بازگشت به روستاها باشیم. این در حالی است که هم‌اینک در برخی مناطق روستایی که مشاغل برکت در آن‌ها ایجادشده نیز، می‌توانیم این موضوع را ببینیم.
به گفته‌ی دکتر عسکری‌ آزاد، یکی از دلایل عدم توزیع مناسب درآمد در سطح کشور، پایین بودن درآمد بخشی از اقشار روستانشین است. روستاییان علی‌رغم تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارند، درآمدشان 40 درصد کم‌تر از شهرنشین‌ها است.

رییس کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی بنیاد برکت بیان داشت: در حال حاضر 26 درصد از تولید ملی کشور از طریق روستاها تأمین می‌شود و روستاییان می‌توانند در بخش صنعت و خدمات نیز تأثیرگذار باشند.
وی با اشاره به توسعه‌ی زیرساخت‌ها از سوی دولت در روستاها خاطرنشان کرد: اما از آن‌جا که اشتغال در مناطق روستایی بیش‌تر در رسته‌های دام‌پروری و کشاورزی متمرکز شده است، بسیاری از جوانان از روستاها به شهرها مهاجرت می‌کنند. دکتر عسکری‌ آزاد از رشد منفی 7 دهمی جمعیت روستایی کشور خبر داد و افزود: ‌در حال حاضر 26 درصد جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می‌دهند و ما برای حل مشکل مهاجرت از روستاها به شهرها به دنبال افزایش درآمدزایی در روستاها هستیم. این افزایش درآمد نیز فقط با حرف زدن میسر نمی‌شود و باید میزان تولید در این مناطق را افزایش دهیم.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت ادامه داد: ما سرمایه‌های زیادی از جمله انسانی، جوانان، اجتماعی، طبیعی، فیزیکی و مالی را در روستاها داریم که باید از آن‌ها استفاده‌ی بهنیه کنیم. در همین راستا، ‌ بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تلفیق این سرمایه‌ها را در دستور کار قرار داده و به سمت اشتغال پایدار در روستاها پیش رفته است. به همین منظور، بنیاد سه الگوی اشتغال‌زایی اجتماع‌محور «آسمان»، «آفتاب» و «سحاب» را اجرایی کرده است و روستاییان می‌توانند در قالب یکی از این طرح‌ها، مشاغل خود را ایجاد و راه‌اندازی کنند.
وی تصریح کرد: ‌عمده طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در روستاهای بیش از 50 خانوار اجرایی می‌شود. البته در 20 درصد روستاهای ما کم‌تر از 50 خانوار ساکن هستند که طرح‌هایی نیز برای این روستاها در نظر گرفته شده است.
رییس کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی بنیاد برکت، در خصوص تأمین منابع طرح‌های اشتغال‌زایی برکت اظهار داشت: تسهیلاتی به شکل قرض‌الحسنه ‌به طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی ارایه می‌شود. هم‌چنین بیش از 400 تسهیل‌گر بنیاد برکت پس از گذراندن دوره‌های آموزشی به مناطق روستایی اعزام شده‌اند تا به روند توسعه‌ی اشتغال پایدار در این مناطق کمک کرده و بر آن نظارت داشته باشند. این تسهیل‌گران فعال در روستاها تحصیلات عالیه دارند اما هیچ رابطه‌ی استخدامی مستقیم با بنیاد برکت ندارند و به ازای عملکردشان حقوق دریافت می‌کنند.
دکتر عسکری‌ آزاد گفت: بنیاد برکت، ظرفیت ایجاد 100 هزار طرح اشتغال‌زایی را در سال جاری در کشور دارد اما لازم است دولت همکاری و همراهی بیش‌تری در این زمینه داشته باشد و بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای ایجاد این تعداد طرح را از طریق صندوق توسعه به بنیاد برکت اختصاص دهد.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت، می‌افزاید. با اجرا و راه‌اندازی این 100 هزار طرح اشتغال‌زایی، مشکل بیکاری بیش از 150 هزار نفر مرتفع خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *