در قالب الگوی جدید اشتغال‌زایی مبتنی بر اقتصاد مردمی آغاز شد: توزیع 4 هزار دام سنگین در سیستان و بلوچستان به همت بنیاد برکت

بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با به‌کارگیری الگوی جدید کسب‌وکار در مناطق روستایی، اجرای یک‌هزار طرح اشتغال‌زایی را در استان سیستان و بلوچستان کلید زد.


به گزارش روابط عمومی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، در مراسمی با حضور دکتر محمود عسکری‌آزاد رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت، معاونان و مدیران اشتغال‌زایی این بنیاد و دکتر احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، فرآیند ایجاد یک‌هزار طرح اشتغال‌زایی مبتنی بر الگوی مردم‌محور و برنامه‌های محرومیت‌زدایی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و مطابق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در 5 شهرستان و 200 روستای این استان آغاز شد.
براساس این گزارش، در یک‌هزار طرح اشتغال‌زایی مذکور که در قالب مدل‌های اجتماع‌محور «سحاب» (سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال‌زایی برکت) و «آسمان» (آیین‌نامه‌ی سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی) و در روستاهای 5 شهرستان زاهدان، زابل، نیمروز، هیرمند و هامون استان سیستان و بلوچستان به اجرا درمی‌آید، به هر خانوار چهار رأس گوساله واگذار و پس از پایان دوره‌ی 6 ماهه‌ی پرواربندی، از آن‌ها خریداری می‌شود. در ادامه، مجدداً به هر متقاضی چهار رأس گوساله‌ی دیگر تحویل داده می‌شود تا این فرآیند برای دومین‌ مرتبه در سال تکرار شود. به این ترتیب، ضمن تأمین دوباره‌ی سرمایه‌ی اولیه برای اشتغال، سود حاصل از فروش دام‌های پرورش‌یافته، به عنوان درآمد متقاضیان منظور می‌شود. هر متقاضی اشتغال مشمول این طرح، به‌طور متوسط در ماه 15 میلیون ریال درآمد خواهد داشت.

لازم به توضیح است، در تمام این مراحل، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) فقط نقش تسهیل‌گر را دارد و همه‌ی امور از جمله واردات دام از کشور پاکستان، قرنطینه، حمل و نقل به شمال استان سیستان و بلوچستان و به‌طور مشخص منطقه‌ی زابلستان، پشتیبانی، تأمین علوفه و خوراک، خرید به نرخ روز، کشتار دام‌ها و توزیع در بازار داخلی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. به عبارت دیگر، بنیاد برکت در نقش یک تسهیل‌گر، بخش خصوصی را به مردم مرتبط می‌کند.
اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی جدید بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در سیستان و بلوچستان، علاوه بر فراهم آوردن بیش از 2 هزار شغل در مناطق محروم این استان، باعث رونق تولید، ایجاد معیشت پایدار، توانمندسازی اقتصادی، تحقق اقتصاد مردمی، کمک به تأمین گوشت در داخل کشور، افزایش امنیت مواد غذایی و تبدیل سرمایه‌های مردم با ارزش افزوده‌ی بیش‌تر خواهد شد.
پرورش این 4 هزار رأس گوساله به شکل صنعتی، اعتباری معادل قیمت خود آن‌ها را برای تأمین زیرساخت‌های نگه‌داری می‌طلبید که با الگوی جدید کسب‌وکار طراحی شده توسط بنیاد برکت، عملاً بخش سرمایه‌گذاری ثابت حذف می‌شود و صرفه‌جویی اقتصادی و ارزی چشم‌گیری را در پی دارد.
بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای اجرای این یک‌هزار طرح اشتغال‌زایی مطابق با اقتصاد مقاومتی در سیستان و بلوچستان، بیش از 900 میلیاد ریال اعتبار در نظر گرفته است. این طرح‌ها قابلیت تعمیم و اجرا در سایر مناطق این استان را نیز دارند.
رییس هیأت مدیره‌ی بنیاد برکت و هیأت همراه هم‌چنین در جلسه‌ی شورای استان سیستان و بلوچستان حضور یافتند. دکتر عسکری‌آزاد در این جلسه، ضمن تشریح مدل‌ها و طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، به تبیین اقدامات انجام شده و در دست اقدام این بنیاد در استان سیستان و بلوچستان پرداخت.
گفتنی است، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تا به امروز 2350 طرح اشتغال‌زایی را در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری کامل رسانده و 1668 طرح دیگر را نیز در دست اقدام دارد. 14 شهرستان و 404 روستای سیستان و بلوچستان تحت پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت قرار دارند و در همین راستا، 68 مجری و تسهیل‌گر در این استان مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمیته تحقیق و توسعه

برگزاری دومین دوره‌ی آموزش تخصصی مجریان طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت

بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) دومین دوره‌ی آموزش تخصصی مجریان طرح‌های اشتغال‌زایی را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، 56 مجری طرح‌های اشتغال‌زایی این بنیاد در یک دوره‌ی آموزشی دو روزه، با مبانی کلان ایجاد اشتغال و مسایل مربوط به آن آشنا ‌شدند.

براساس این گزارش، این تعداد مجری طرح‌های اشتغال‌زایی پس از برگزاری آزمون، از میان تسهیل‌گران اقتصادی اجتماعی بنیاد برکت انتخاب شده‌اند و بعد از گذراندن این دوره‌ی آموزشی، در 28 استان کشور به فعالیت می‌پردازند.

مجریان طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با فراگیری اطلاعاتی در سطح کلان، مدیریت و راهبری 5 تا 10 تسهیل‌گر را بر عهده گرفته و بر کار آن‌ها نظارت می‌کنند.

اصول و مبانی مدیریت و مدیریت ارتباطات شامل قانون تجارت، نحوه‌ی تشکیل شرکت تعاونی، عقد قرارداد و نظام پرداخت از جمله دروسی است که در این دوره‌ی آموزشی تدریس می‌شود. مدیریت پروژه، مدل‌های کسب‌وکار، مدیریت طرح‌های اشغال‌زایی اجتماع‌محور و تبیین طرح‌های اشتغال‌زایی سحاب و آسمان، وظایف مجری و تسهیل‌گر، تببین طرح‌های بنگاه‌محور و تأمین منابع مالی طرح‌های اشتغال‌زایی از جمله دیگر کارگاه‌هایی است که در این دوره‌ی آموزشی برگزار و آموزه‌های مرتبط با آن توسط اساتید به شرکت‌کنندگان ارایه شد.

دومین دوره‌ی آموزشی تخصصی مجریان طرح‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته‌ی جاری در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه برگزار شد.

گفتنی است، بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و توزیع عادلانه‌ی فرصت‌ها و امکانات، نهضت ایجاد اشتغال پایدار را در مناطق محروم و کم‌تر برخوردار کشور راه‌اندازی کرده است. بر همین اساس این بنیاد در سال 1398 تعداد 30 هزار طرح اشتغال‌زایی برکت را با بیش از 72 هزار شغل در 26 استان، 155 شهرستان و 6 هزار روستا، ایجاد می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *