این کتاب به عنوان حلقه‌ی تکمیل‌کننده‌ی چهارچوب مفهومی توسعه‌ی مناطق روستایی منتشر شده، موضوعاتی هم‌چون تعاریف، اهداف و راهبردها، جامعه‌ی هدف و دامنه‌ی مکانی و زمانی، مراحل اصلی و ساختار اجرایی طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور «سحاب» (سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال برکت) مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است.

هم‌چنین در بخش اول کتاب، اطلاعاتی درباره‌ی مبانی نظری موضوعاتی هم‌چون رویکرد معیشت پایدار، چهارچوب مفهومی توسعه‌ی مناطق محروم و روستایی برکت، تأمین مالی خرد و چهارچوب مفهومی طرح «سحاب» به مخاطبان ارایه شده است.

دکتر محمود عسکری آزاد، رییس کمیته‌ِی تحقیق و توسعه‌ی‌ِ بنیاد برکت در مقدمه‌ی کتاب آورده است: «بنیاد برکت هدف اصلی خود را توسعه‌ی کسب‌وکارهای پایدار و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جوامع محروم با توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی مناطق روستایی قرار داده است. جامعه‌ی روستایی، سرمایه‌ی انسانی و اجتماعی کشور و پایه‌ی اصلی تلاش تولید و توسعه‌ی پایدار است. بنیاد برکت با تدوین چهارچوب مفهومی توسعه‌ی مناطق محروم و روستایی که مبتنی بر مبانی علمی و تجربیات بین‌المللی الگوهای توسعه و نیز توجه به نقاط قوت و ضعف مناطق روستایی و محروم است، سعی دارد با برنامه‌ی مشخص و در گام‌های عملیاتی به محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی و ایجاد اشتغال پایدار در آن جوامع بپردازد و از این‌رو، طرح‌های «آسمان، آفتاب، سحاب و مهتاب» طراحی و تدوین شده است.»

وی در بخش دیگری از مقدمه ادامه داده است: «سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال برکت که از آن تحت عنوان «سحاب» یاد می‌شود، یکی از اعضای سه‌گانه‌ی مدل توسعه‌ی اشتغال مناطق محروم و روستایی است که رسالت اصلی آن ایجاد اشتغال و پایدارسازی آن در طول زمان است. بدین منظور، طرح «سحاب» سعی دارد تا با حمایت از اشتغال در مناطق روستایی و محروم در قالب توانمندسازی اقتصادی از طریق حمایت‌های فنی و آموزشی و تأمین اعتبارات خرد و نیز نظارت کامل بر استقرار و استمرار شغل توسط مجریان و تسهیل‌گران، رسالت خود را به انجام رساند.»

  1. سحاب؛ آیین‌نامه‌ِ‌ی اجرایی طرح سرمایه‌گذاری حمایتی اشتغال برکت
  2. کتب سحاب
  3. طرح سحاب
در بخش اول کتاب، اطلاعاتی درباره‌ی مبانی نظری موضوعاتی هم‌چون رویکرد معیشت پایدار، چهارچوب مفهومی توسعه‌ی مناطق محروم و روستایی برکت، تأمین مالی خرد و چهارچوب مفهومی طرح «سحاب» به مخاطبان ارایه شده است.

خانه

گالری عکس و فیلم

درباره‌ی ما

تماس با ما

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است

بنای تأسیس بنیاد برکت، دستور مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» خطاب به رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بوده است که فرمودند: «در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است. مثلاً مشکلات هزار روستا را کاملاً حل کنید. چه‌قدر خوب است هزار نقطه آباد شود یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود، این دستگاه را برای این کار آماده کنید». بنیاد برکت در راستای همین رهنمود، در 20 آذر ماه سال 1386 توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأسیس شد تا به عنوان مجموعه‌ای برای محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و انجام امور عام‌المنفعه، فعالیت نماید. این نهاد با تفأل بر قرآن کریم، «برکت» نامیده شد تا از همان ابتدا پیام‌آور برکت و توسعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور باشد.
‫‪‫نشانی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): تهران، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان هشتم، شماره‌ی 6
کدپستی : 1514716711
تلفن بنیاد برکت : 15–88532300 (021)
‫‪‫‪‫‫نمابر بنیاد برکت : 88532316 (021)
‫تلفن حراست : 88532292 (021)
تلفن روابط عمومی: 88480025 و 88480016 (021)