یکی از مأموریت‌های اصلی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، توسعه‌ی کسب و کار پایدار و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جوامع محروم مبتنی بر مزیت‌های نسبی مناطق است. در راستای تحقق این مأموریت، تدوین راه­کارهای نوآورانه به منظور جلب مشارکت فراگیر جامعه‌ی محلی و توان­افزایی آنان به منظور ارتقای سطح رفاه مردم  و  ایجاد زمینه‌ی توسعه‌ی پایدار در مناطق هدف در اولویت کار بنیاد برکت قرار گرفت. نتیجه‌ی این تمرکز، طراحی الگوهای مختلف برای فقرزدایی و محرومیت­‌زدایی بر مبنای تعریف و اجرای سلسله مطالعات پژوهشی و میدانی، بررسی هدف‌مند تجربیات گوناگون ملی و بین‌المللی در حوزه‌ی محرومیت‌­زدایی بوده است که در هر یک از این الگوها و روش­‌های تدوینی، علاوه بر ترسیم مسیر، به نحوه سازمان‌دهی و چگونگی مشارکت سایر بخش­‌ها اعم از بخش عمومی، خصوصی، سازمان­های مردم‌نهاد، تعریف نقش هر یک از ذی‌نفعان، تکمیل زنجیره‌ی تأمین هر فعالیت و نقش مردم جامعه‌ی محلی توجه ویژه شده است.

در همین زمینه، بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، الگویی را با توجه به شرایط و ویژگی­‌های مناطق مختلف کشور با تمرکز بر سطحی گسترده‌تر تدوین کرده است. این الگو، تحت عنوان «آیین‌‌نامه‌ی سرمایه­‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی – آسمان» به دنبال ایجاد رشد فراگیر در مناطق محروم و توسعه‌ی کسب و کار و اشتغال، تحت رویکرد اصلی معیشت پایدار است. «آسمان» راهی برای ایجاد پیوند میان سرمایه‌ی اجتماعی و اقتصادی در یک جامعه با تمام فرصت­‌ها و محدودیت­‌های دنیای واقعی است که میان توانمندی جامعه و بازارهای محلی، پلی از جنس مشارکت، توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی می­‌زند و زمینه‌ی تقویت چرخه‌ی عرضه و تقاضا را به عنوان زیربنای درآمدزایی و اشتغال، در سطحی نظیر یک شهرستان فراهم می­‌آورد.

«آیین‌نامه‌ی فقرزدایی و توان­افزایی برکت – آفتاب» یکی دیگر از الگوهای مورد عمل بنیاد برکت است که با هدف كمك به تسريع فرآيند فقرزدايي از طریق توانمندسازی جوامع محلی مبتنی بر بهره­‌گیری از رویکرد مشارکتی و اقدام اجتماعی به‌جاي تصدي­‌گري، تدوین شده است. تحت گستره‌ی «آفتاب»، پیش از تعیین ظرفیت­‌های محلی برای انجام و توسعه‌ی کسب‌وکار، فرآیند توانمندسازی آغاز می­‌شود تا مردم جامعه‌ی محلی بتوانند به‌طور فعال در تصمیم­‌گیری­‌ها و پذیرش مسئولیت، ایفای نقش نمایند. بی­‌تردید بنیاد برکت بر این باور است که غلبه بر فقر و محرومیت، نیازمند آن است که مردم، خود از توانمندی لازم برای شناخت فرصت­‌ها و محدودیت­‌های محیطی برخوردار گردیده و مهارت و دانش زندگی در شرایط محیطی را کسب نمایند.

و در نهایت «مهتاب» یا «مدل هادی تلاش اقتصادی برکت»، که به عنوان ضلع سوم و حلقه‌ی تکمیل‌کننده‌ی «مدل توسعه‌ی روستا» تلقی می‌شود. «مهتاب» در پی آن است تا با ارایه‌ی طرح‌‌ها و مدل‌های کسب‌وکار خرد با توجه به زمینه‌ها و ظرفیت‌های روستایی، پیونددهنده‌ی مجموعه‌های «آسمان» و «آفتاب» باشد. اگر در آسمان به دنبال تولید خانگی و خرد هستیم و در آفتاب در جست‌‌وجوی پشتیبانی و تأمین چرخه‌ی تولید تلاش می‌کنیم، در مهتاب مدل‌های کسب و کار را به منصه‌ی ظهور می‌گذاریم.

کسب‌وکارهای کوچک روستایی از قابلیت‌های خاصی برخوردارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان تأثیر قابل‌توجهی بر توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی روستا گذاشت. با این حال فقدان مدل و طرح مناسب یکی از عوامل مهمی است که مانع از رونق این قبیل کسب و کارها و توجه مناسب روستانشینان به آن‌ها شده است. از این‌رو، کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی بنیاد برکت سعی کرده است  تا با فراهم آوردن مجموعه‌ی «مهتاب» این مانع را برطرف کرده و با ارایه‌ی مدل‌ها و طرح‌های متناسب با شرایط محلی و روستایی گامی در راستای رونق و شکوفایی کسب‌وکارهای مذکور بردارد. با توجه به تعدد و تنوع زمینه‌های کسب و کار در روستاها، «مهتاب» به صورت یک مجموعه و سلسله‌وار منتشر خواهد شد. از آن‌جا که دام‌پروری از حوزه‌های مهم اشتغال روستایی به شمار می‌آید و از نقطه‌نظر بازاریابی از وضعیت مناسبی نیز برخوردار است،

اولین نسخه از «مهتاب» به دام‌های سبک شامل  گوسفندداری و  پرورش بز اختصاص داده شده است. بر همین اساس، در این مجلد سعی شده است با استفاده از مطالعات و تحقیقات انجام گرفته توسط مؤسسه‌های ذی‌ربط و استفاده از کارشناسان متخصص پرورش گوسفند و بز، مباحث مربوط به آن‌ها به‌طور همه‌جانبه مورد بررسی قرار گرفته و با بیانی روشن و ساده، در قالب مدلی قابل اجرا تهیه و در اختیار خانوارهای روستایی علاقه‌مند به این  حرفه قرار گیرد.

  1. کتاب مهتاب (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت) «1»، پرورش دام سبک
  2. کتاب مهتاب
  3. پرورش دام سبک
اولین نسخه از «مهتاب» به دام‌های سبک شامل  گوسفندداری و  پرورش بز اختصاص داده شده است. بر همین اساس، در این مجلد سعی شده است با استفاده از مطالعات و تحقیقات انجام گرفته توسط مؤسسه‌های ذی‌ربط و استفاده از کارشناسان متخصص پرورش گوسفند و بز، مباحث مربوط به آن‌ها به‌طور همه‌جانبه مورد بررسی قرار گرفته و با بیانی روشن و ساده، در قالب مدلی قابل اجرا تهیه و در اختیار خانوارهای روستایی علاقه‌مند به این  حرفه قرار گیرد.

خانه

گالری عکس و فیلم

درباره‌ی ما

تماس با ما

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است

بنای تأسیس بنیاد برکت، دستور مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» خطاب به رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بوده است که فرمودند: «در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است. مثلاً مشکلات هزار روستا را کاملاً حل کنید. چه‌قدر خوب است هزار نقطه آباد شود یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود، این دستگاه را برای این کار آماده کنید». بنیاد برکت در راستای همین رهنمود، در 20 آذر ماه سال 1386 توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأسیس شد تا به عنوان مجموعه‌ای برای محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و انجام امور عام‌المنفعه، فعالیت نماید. این نهاد با تفأل بر قرآن کریم، «برکت» نامیده شد تا از همان ابتدا پیام‌آور برکت و توسعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور باشد.
‫‪‫نشانی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): تهران، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان هشتم، شماره‌ی 6
کدپستی : 1514716711
تلفن بنیاد برکت : 15–88532300 (021)
‫‪‫‪‫‫نمابر بنیاد برکت : 88532316 (021)
‫تلفن حراست : 88532292 (021)
تلفن روابط عمومی: 88480025 و 88480016 (021)