با توجه به این‌که از  یک سو اغلب مناطق روستایی و محروم کشور از نظر میزان و شدت تابش خورشید در وضعیت مناسبی قرار دارند و از سویی دیگر بنابر قانون، دولت و وزارت نیرو متعهد به خرید برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی به مدت بیست سال هستند، سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند درآمد مناسبی برای افراد علاقمند ایجاد کند. بر همین اساس «مهتاب2» تحت عنوان «نیروگاه خورشیدی خانگی» به این موضوع و چگونگی احداث یک نیروگاه 5 کیلوواتی در پشت بام منازل مسکونی دارای انشعاب برق، پرداخته است. بدین منظور، خواننده ابتدا با سیستم‌های فتوولتائیک و برق خورشیدی و انواع آن‌ها که به دو نوع متصل به شبکه و منفصل از شبکه تقسیم می‌شوند، آشنا می‌‌شود. در ادامه به صورت جزیی‌تر به روش کار، تجهیزات و وسایل مورد نیاز از قبیل پنل خورشیدی، استراکچر، اینورتر، کنتور و… برای راه‌اندازی یک نیروگاه برق خورشیدی خانگی متصل به شبکه، آگاهی پیدا می‌کند. وضعیت ایران از نظر انرژی تابشی خورشید مورد بررسی قرار می‌گیرد و میزان و شدت تابش خورشید به تفکیک مراکز استان‌ها بیان می‌شود. سپس قوانین حمایت‌کننده از تولید برق خورشیدی مرور می‌شوند و شرایط و ضوابط احداث نیروگاه خانگی و فرآیند اداری آن تشریح می‌شوند. در خاتمه نیز توجیه اقتصادی طرح و میزان هزینه‌ها و درآمدهای برآوردی از احداث یک واحد نیروگاه کوچک خانگی بیان می‌شود تا راهنمایی باشد برای تصمیم‌گیری افراد علاقه‌مند به احداث یک نیروگاه خانگی. البته به عنوان مباحث تکمیلی در بخش پیوست‌ها نیز به تشریح شرایط کلی و مشخصات فنی نصب سامانه‌های برق خورشیدی و نیز نمونه قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی پرداخته شده است.

  1. کتاب مهتاب (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت) «2»، نیروگاه خورشیدی خانگی
  2. کتاب مهتاب
  3. نیروگاه خورشیدی خانگی
خواننده ابتدا با سیستم‌های فتوولتائیک و برق خورشیدی و انواع آن‌ها که به دو نوع متصل به شبکه و منفصل از شبکه تقسیم می‌شوند، آشنا می‌‌شود. در ادامه به صورت جزیی‌تر به روش کار، تجهیزات و وسایل مورد نیاز از قبیل پنل خورشیدی، استراکچر، اینورتر، کنتور و… برای راه‌اندازی یک نیروگاه برق خورشیدی خانگی متصل به شبکه، آگاهی پیدا می‌کند. وضعیت ایران از نظر انرژی تابشی خورشید مورد بررسی قرار می‌گیرد و میزان و شدت تابش خورشید به تفکیک مراکز استان‌ها بیان می‌شود. سپس قوانین حمایت‌کننده از تولید برق خورشیدی مرور می‌شوند و شرایط و ضوابط احداث نیروگاه خانگی و فرآیند اداری آن تشریح می‌شوند. در خاتمه نیز توجیه اقتصادی طرح و میزان هزینه‌ها و درآمدهای برآوردی از احداث یک واحد نیروگاه کوچک خانگی بیان می‌شود تا راهنمایی باشد برای تصمیم‌گیری افراد علاقه‌مند به احداث یک نیروگاه خانگی. البته به عنوان مباحث تکمیلی در بخش پیوست‌ها نیز به تشریح شرایط کلی و مشخصات فنی نصب سامانه‌های برق خورشیدی و نیز نمونه قرارداد خرید تضمینی برق خورشیدی پرداخته شده است.

خانه

گالری عکس و فیلم

درباره‌ی ما

تماس با ما

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است

بنای تأسیس بنیاد برکت، دستور مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» خطاب به رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بوده است که فرمودند: «در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است. مثلاً مشکلات هزار روستا را کاملاً حل کنید. چه‌قدر خوب است هزار نقطه آباد شود یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود، این دستگاه را برای این کار آماده کنید». بنیاد برکت در راستای همین رهنمود، در 20 آذر ماه سال 1386 توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأسیس شد تا به عنوان مجموعه‌ای برای محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و انجام امور عام‌المنفعه، فعالیت نماید. این نهاد با تفأل بر قرآن کریم، «برکت» نامیده شد تا از همان ابتدا پیام‌آور برکت و توسعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور باشد.
‫‪‫نشانی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): تهران، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان هشتم، شماره‌ی 6
کدپستی : 1514716711
تلفن بنیاد برکت : 15–88532300 (021)
‫‪‫‪‫‫نمابر بنیاد برکت : 88532316 (021)
‫تلفن حراست : 88532292 (021)
تلفن روابط عمومی: 88480025 و 88480016 (021)