به‌طور کلی مناطق مختلف روستایی در ایران از پتانسیل مناسبی برای ایجاد و گسترش پرورش زنبور عسل برخوردار است به‌طوری که در صورت رعایت نکات علمی و اصولی، می‌تواند حرفه‌ای سودآور برای افراد علاقه‌مند به این کار باشد. بر همین اساس سومین جلد از مجموعه مهتاب تحت عنوان «زنبورداری» به پرورش زنبور عسل اختصاص یافته است. محتوای اصلی کتاب، با بررسی وضعیت زنبورداری در ایران آغاز می‌شود و با توضیحاتی درباره‌ی انواع مختلف زنبور عسل و خصوصیات آن‌ها ادامه پیدا می‌کند. با توجه به این‌که کندوها و کلنی ساکن در آن‌ها، به عنوان نقطه ثقل زنبورداری، از اهمیت زیادی برخوردار است، بخش‌هایی از کتاب به این موضوعات اختصاص یافته‌اند به‌طوری که خواننده با مطالعه‌ی آن بخش‌ها، با انواع کندو، جمعیت ساکن در آن‌ها و سلسله مراتب و شرح وظایف و فعالیت‌های آن‌ها به شکل کامل آشنا می‌شود. برای آشنایی بیش‌تر و بهتر با کار زنبورداری تخم‌گذاری ملکه، تکثیر و ادغام کندوها، تغذیه‌ی زنبورها و بهترین زمان برای شروع این حرفه برای خواننده‌ی محترم تشریح شده است. از آ‌ن‌جایی که هر حرفه‌ای وسایل و ابزار کار مخصوصی دارد به معرفی وسایل کار زنبورداری نیز پرداخته شده است تا علاقه‌مندان به این حرفه با جزییات بیش‌تری از این کار آشنا شوند. مدیریت کندوها، کوچ دادن آن‌ها و مهم‌ترین بیماری‌هایی که در کمین زنبورها هستند مباحث تکمیل‌کننده‌ی کتاب هستند. و در نهایت «مهتاب3» با ارایه‌ی طرح توجیه اقتصادی و برآوردی از هزینه‌ها و درآمدهای این شغل و شیوه‌ی محاسبه‌ی آن‌ها خاتمه می‌یابد.

  1. کتاب مهتاب (مدل هادی تلاش اقتصادی برکت) «3»، زنبورداری
  2. کتاب مهتاب
  3. زنبورداری
با توجه به این‌که کندوها و کلنی ساکن در آن‌ها، به عنوان نقطه ثقل زنبورداری، از اهمیت زیادی برخوردار است، بخش‌هایی از کتاب به این موضوعات اختصاص یافته‌اند به‌طوری که خواننده با مطالعه‌ی آن بخش‌ها، با انواع کندو، جمعیت ساکن در آن‌ها و سلسله مراتب و شرح وظایف و فعالیت‌های آن‌ها به شکل کامل آشنا می‌شود. برای آشنایی بیش‌تر و بهتر با کار زنبورداری تخم‌گذاری ملکه، تکثیر و ادغام کندوها، تغذیه‌ی زنبورها و بهترین زمان برای شروع این حرفه برای خواننده‌ی محترم تشریح شده است. از آ‌ن‌جایی که هر حرفه‌ای وسایل و ابزار کار مخصوصی دارد به معرفی وسایل کار زنبورداری نیز پرداخته شده است تا علاقه‌مندان به این حرفه با جزییات بیش‌تری از این کار آشنا شوند. مدیریت کندوها، کوچ دادن آن‌ها و مهم‌ترین بیماری‌هایی که در کمین زنبورها هستند مباحث تکمیل‌کننده‌ی کتاب هستند. و در نهایت «مهتاب3» با ارایه‌ی طرح توجیه اقتصادی و برآوردی از هزینه‌ها و درآمدهای این شغل و شیوه‌ی محاسبه‌ی آن‌ها خاتمه می‌یابد.

خانه

گالری عکس و فیلم

درباره‌ی ما

تماس با ما

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است

بنای تأسیس بنیاد برکت، دستور مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» خطاب به رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بوده است که فرمودند: «در ذهنم حل مشکلات محرومین بوده است. مثلاً مشکلات هزار روستا را کاملاً حل کنید. چه‌قدر خوب است هزار نقطه آباد شود یا هزار مدرسه در کشور ساخته شود، این دستگاه را برای این کار آماده کنید». بنیاد برکت در راستای همین رهنمود، در 20 آذر ماه سال 1386 توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تأسیس شد تا به عنوان مجموعه‌ای برای محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و انجام امور عام‌المنفعه، فعالیت نماید. این نهاد با تفأل بر قرآن کریم، «برکت» نامیده شد تا از همان ابتدا پیام‌آور برکت و توسعه در مناطق محروم و کم‌تر توسعه‌یافته‌ی کشور باشد.
‫‪‫نشانی بنیاد برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره): تهران، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، خیابان هشتم، شماره‌ی 6
کدپستی : 1514716711
تلفن بنیاد برکت : 15–88532300 (021)
‫‪‫‪‫‫نمابر بنیاد برکت : 88532316 (021)
‫تلفن حراست : 88532292 (021)
تلفن روابط عمومی: 88480025 و 88480016 (021)